Amazoňan modročelý

Informace o
Pohlaví: Male
V ZOO od: --
Věk: 6

Koho chcete adoptovat?

Amazoňan modročelý

Informace o
Pohlaví: Female
V ZOO od: --
Věk: 8

Koho chcete adoptovat?

Informace o Amazoňan modročelý

Amazoňan modročelý (Amazona aestiva) je jedním z nejpopulárnějších druhů papoušků chovaných v zajetí, známý pro svou inteligenci, schopnost napodobovat řeč a živé zbarvení. Pojďme se podívat na několik klíčových aspektů tohoto fascinujícího ptáka.

Popis a Rozšíření

Amazoňan modročelý je středně velký papoušek, dorůstající délky 35–37 cm a vážící kolem 400 gramů. Jak jeho jméno napovídá, charakteristickým znakem je modrá čelní část hlavy, která je často doplněna žlutými a zelenými peříčky na těle. Křídla jsou většinou zelená s červenými a modrými akcenty.

Tento druh je původem z Jižní Ameriky, zejména Brazílie, Bolívie, Paraguaye a severní Argentiny. Žijí v tropických a subtropických lesích, často v blízkosti řek a bažin.

Chování a Komunikace

Amazoňan modročelý je známý svou sociální povahou a vysokou inteligencí. V přírodě se obvykle pohybují ve skupinách nebo menších hejnech, kde komunikují prostřednictvím různých volání a zvuků. Mají také schopnost napodobovat lidskou řeč, což je jeden z důvodů, proč jsou tak populární jako domácí mazlíčci.

Strava

Ve volné přírodě se amazoňané modročelí živí širokou škálou potravin, včetně ovoce, ořechů, semen, květin a listů. V zajetí by jejich strava měla být stejně rozmanitá a měla by obsahovat komerční směsi pro pap

Názvosloví a Taxonomie

Amazoňan modročelý (Amazona aestiva) je papoušek patřící do rodu Amazona. Tento rod zahrnuje mnoho druhů amazoňanů, kteří jsou známí svým barevným peřím a schopností napodobovat zvuky. Amazoňan modročelý je často rozlišován na dvě poddruhy: Amazona aestiva aestiva a Amazona aestiva xanthopteryx, které se liší mírně v barvě peří a geografickém rozšíření.

Vzhled a Identifikace

Amazoňan modročelý je nápadný svým barevným peřím. Má charakteristickou modrou čelní část hlavy, která se táhne od čela až k očím. Ostatní části hlavy mohou mít žluté nebo zelené peří. Tělo je převážně zelené, s modrými a červenými akcenty na křídlech. Oči mají oranžovou až červenou duhovku a zobák je tmavě šedý.

Je důležité poznamenat, že barevné vzory mohou být u jednotlivých jedinců různorodé, což je způsobeno genetickými variacemi a místem původu ptáka.

Rozšíření a Biotop

Amazoňan modročelý je endemický v Jižní Americe, kde obývá různé typy prostředí od tropických deštných pralesů po suché lesy a savany. Nejčastěji ho lze nalézt v Brazílii, Paraguayi, Bolívii a severní Argentině.

Tento druh papouška je vysoce adaptabilní a dokáže se přizpůsobit různým druhům biotopů, což mu pomáhá přežívat i v oblastech, které jsou ovlivněny lidskou činností, jako jsou zemědělské oblasti nebo městské parky.

Strava a Výživa

Ve volné přírodě se amazoňané modročelí živí pestrou stravou, která zahrnuje ovoce, ořechy, semena, bobule, květiny a někdy i listy. Jejich strava je bohatá na živiny, které jim poskytují potřebné vitamíny a minerály pro udržení zdraví.

V zajetí by jejich strava měla být stejně rozmanitá. Kromě komerčních směsí určených pro papoušky je důležité poskytovat čerstvé ovoce a zeleninu, které dodávají důležité vitamíny a minerály. Některé oblíbené potraviny zahrnují jablka, hrozny, banány, mrkev a listovou zeleninu.

Chování a Sociální Interakce

Amazoňan modročelý je velmi společenský a inteligentní papoušek, který vytváří silná sociální pouta s ostatními ptáky i lidmi. V přírodě se často pohybují ve skupinách, kde spolu komunikují pomocí různých zvuků a volání. Tito ptáci jsou známí svou schopností napodobovat lidskou řeč a jiné zvuky, což je dělá populárními mazlíčky.

Je důležité si uvědomit, že amazoňané vyžadují hodně mentální stimulace a fyzické aktivity. V zajetí potřebují dostatek hraček, interaktivních aktivit a pravidelný kontakt s lidmi, aby se předešlo nudě a problémovému chování.

Chov a Reprodukce

V přírodě se amazoňané modročelí rozmnožují v dutinách stromů, kde si vytvářejí hnízda. Samice klade 3-4 vejce, která inkubuje po dobu přibližně 26-28 dnů. Mláďata se osamostatňují asi po 60 dnech od vylíhnutí.

V zajetí je chov tohoto druhu relativně snadný, pokud jsou splněny správné podmínky, jako je dostatečně velká voliérová klec, kvalitní strava a prostředí simulující jejich přirozené biotopy.

Ochrana a Hrozby

Amazoňan modročelý je klasifikován jako druh s nízkým rizikem vyhynutí, ale čelí různým hrozbám, včetně ztráty přirozeného prostředí a nelegálního odchytu pro obchod s domácími zvířaty. Ochranné programy a regulace mezinárodního obchodu pomáhají chránit tento druh, ale je důležité pokračovat v úsilí o zachování jejich přirozených stanovišť a zvyšování povědomí o jejich ochraně.

Závěr

Amazoňan modročelý je fascinující druh papouška, který svou inteligencí, společenským chováním a schopností napodobovat řeč získal oblibu mezi chovateli. Jeho chov vyžaduje odpovědnost a péči, ale pro ty, kteří jsou ochotni mu věnovat dostatek času a pozornosti, může být věrným a zábavným společníkem.